Admin

Our Staff

Office Staff

Geraldine Block, Office Manager
Tracy Boline, Bookkeeper
Hannah Pellon, Attendance
Donna Williams, Discipline
Mary Hunt, Data Technician

Clinic

Rosalind Lopez, Nurse
Angela Bell, Clinic Assistant
Yvonne Brackett, Clinic Assistant

Educational Technology Team

Scott Jordan

Instructional Technology Specialist

 

Monet Baker

Instructional Technology Specialist

 

Patricia Babbitt

Library Media Specialist

 

Lisa Castellano

Library Media Specialist

 

 

Library Media Assistant

 

 

School Counseling Department

Christina Bergren

Dept. Chair - AVID, All Grades

648-4810

Chris Novakoski

Counselor - Grade 6, A-R

648-4813

Angela Boyd

Counselor - Grade 7, A-R

648-4814

Stephanie N. Filio

Counselor - Grade 8, A-R

648-4812

Karla Galloway

Counselor - All Grades, S-Z

648-4815

Kathy Jensen

Registrar

648-4811

James Walker

Student Support Specialist

 

 

Support Specialists

Peggy Reagan

Compliance Specialist

 

Abbe Juer

Psychologist

 

Christi Lowe

School Social Worker

 

Bernardette Storey

Speech Pathologist

 

Tracy Patterson

Gifted Resource Teacher

 

Mark Meader

Math Specialist

 

Barbara T. Howerin

Literacy Coach

 

Vashti Richards

Literacy Coach

 

Pamela Johnson

English as a Second Language

 

 

Eighth Grade

 

 

Captains

 

 

 

Ms. Cullifer

English

 

 

 

Ms. Jackson

Science

 

 

 

Ms. Shell

Social Studies

 

 

       

 

Griffins

 

 

 

Ms. Ratte

English

 

 

 

Ms. Fentress

Science

 

 

 

Mr. Gillikin

Social Studies

 

 

       

 

Marlins

 

 

 

Ms. Brewer

English

 

 

 

Ms. Flegal

English, Social Studies

 

 

 

Ms. Dixon

Science

 

 

  Ms. Ng

Science

 
 

 

Ms. Bullington

Social Studies

 

 

       

 

Rams (AVID)

 

 

 

Mr. Moore

English

 

 

 

Ms. Bourgoine

Science

 

 

 

Ms. Stevenson

Social Studies

 

 

         

 

Math

 

 

 

 

Ms. Capriotti

Math

 

 

Mr. Delaune

Math

 

 

Ms. Duesberry

Math

 

 

Ms. Joseph

Math

 

 

Ms. Wolford

Math

 

 

Seventh Grade

 

Highlanders

 

W. Johnson

English

 

  Mr. Ocampo

Math

 

 

Mr. Euler

Science

 

 

Ms. Haddock

Social Studies

 

     

 

Lancers

 

Ms. Rogers

English

 

 

Mr. Pancho

Science

 

 

Ms. Crossman

Social Studies

 

     

 

Monarchs

 

Ms. Hogge

English

 

 

Ms. Jump

Science

 

 

Mr. Sloan

Social Studies

 

     

 

Pirates (AVID)

 

Ms. Leeds

English -Web Site

 

 

Mr. Koontz

Science

 

 

Mr. Flegal

Social Studies

 

     

 

Spartans

 

Ms. Abernethy

English

 

 

Ms. Lindvall

English

 

  Ms. Johnson-Smith

English/Science/SS

 

 

Ms. Noer

Science

 

  Ms. Harbin

Social Studies

 
  Ms. Ward

Social Studies 

 
     

 

Math

 

 

Ms. Burdsal

Math

 

 

Ms. Halsey

Math

 

 

Ms. Johnson

Math

 

 

Ms. Lanchantin

Math

 

 

Ms. J. Taylor

Math

 

 

Sixth Grade

 

Cavaliers

 

Ms. Keklock

English

 

 

Ms. Berger

Math

 

 

Ms. Williams

Science

 

 

Ms. Barron

Social Studies

 

     

 

Eagles

 

Ms. Jordan

English

 

 

Mr. Lamb

Math

 

 

Mr. Hale

Science

 

 

Ms. Schober

Social Studies

 

     

 

Patriots (AVID)

 

Ms. Smith

English

 

 

Ms. Wilson

Math

 

 

Ms. Hyman

Science

 

 

Ms. Cordingley

Social Studies

 

     

 

Kangaroos

 

Ms. Hill

English

 

 

Ms. Passmore

English

 

 

Ms. Ng

English/Science

 

 

Ms. Shiner

Math

 

  Mr. Ward

Math

 

 

Ms. Harbin

Math/Social Studies

 

 

Ms. Heller

Science

 

 

">Ms. Scott

Social Studies

 

 

Multi-Grade

 

Ms. Nielsen

All Content Areas

 

 

Mr. Peltz

All Content Ateas

 

 

Exploratory

 

AVID

 

Ms. Pritchett

 

 

     

 

Fine Arts

 

Ms. Smith

Art

 

 

Mr. Terray

Band

 

 

Ms. Penn

Chorus

 

 

Ms. Appleton

Orchestra

 

     

 

Global Languages

 

Ms. Turner

French

 

 

Ms. Piacentini

Spanish

 

 

Ms. Glickman

Spanish

 

 

Ms. Collins

Distance Learning Assistant

 

     

 

Technology

 

Ms. Daniels-Acevedo

Keyboarding/Computer Solutions

 

 

Mr. Goins

Technology Education

 

 

Mr. Pugh

Technology Education

 

     

 

Teen Living

 

Ms. Beck

 

 

   Ms. Stewart

   
     

 

Reading Resources

 

Ms. Brown

Independent Reading

 

 

Ms. Green

Independent Reading

 

 

Ms. McClelland

Read 180/Just Words

 

     

 

Physical Education and Health

 

Ms. Grosch

 

 

 

Ms. Hadi

 

 

 

Mr. Kavula

 

 

 

Ms. Leffew

 

 

 

Mr. Mitchell

 

 

 

Mr. Ruff

 

 

 

Ms. Stapleton

 

 

 

Mr. Tabora

 

 

 

Support Staff

 

School Resource Officer

 

 

Offcr. Alvin Lyons

 

 

 

       

Security

 

 

Mike Baker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brandon Holloway

 

 

 

 

Robert Toth

 

 

 

 

Jeffrey Sudderth

ISS Coordinator

 

 

       

Cafeteria Staff

 

Deborah Drye

Cafeteria Manager

 

Nasiya Brown

 

Evelyn Carlson

 

Gilda Filipowski

 

Christa Hall

 

Katherine Kapsha

 

Nancy Larce

 

Maria Martinez

 

Lynn McClellan

 

Maria Meza

 

Rosemarie West

 

       

Custodial Staff

 

 

David Brown

Head Day Custodian

 

 

 

Ricky Caffee

Head Night Custodian

 

 

 

Leonard Benjamin

 

 

 

 

Julieta Clima

 

 

 

 

Robert Coronado

 

 

 

 

Thelma Coronado

 

 

 

 

Francisco Corpuz

 

 

 

 

Cynthia Ferebee

 

 

 

 

Stephanie Hernandez

 

 

 

 

Marlo Melchor

 

 

 

 

Virgo Pillega

 

 

 

 

James Williams

 

 

 

       

Teacher Assistants

 

 

 

Jennifer Burns

 

 

 

Mary Lou Dontigney

 

 

 

Michelle Jenkins

 

 

 

Miriam Norfolk

 

 

 

Gilda Rodgers

 

 

 

MaryBeth Ruger

 

 

 

Jane Shrum

 

 

 

Shannon Tracey